Praktycznie każda pani domu, od czasu do czasu, lubi zaszaleć i przyrządzić mniej lub bardziej wyszukane potrawy czy większą lub mniejszą ucztę. Najlepsze dania i wypieki powstają, gdy kreatywność kucharza idzie w parze z dokładnością. Niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni jest więc waga kuchenna.

Aby właściwie odmierzyć składniki, niezbędne jest ich bardzo precyzyjne zważenie. Dodawanie produktów "na oko" udaje się tylko naprawdę wtajemniczonym, chociaż często także oni korzystają z pomocy wagi kuchennej. O tym, co oferuje nam rynek, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyboerze, opisujemy w artykule.

 

Rodzaje wag kuchennych

Oferta rynku produktów AGD jest dziś naprawdę bardzo szeroka. Ich wielość niekiedy utrudnia dokonanie dobrego wyboru. W przypadku wagi kuchennej, trzeba odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, co chcemy ważyć i do czego tak naprawdę potrzebny jest pomiar i dopiero wtedy dokonać jej zakupu. Wagi kuchenne dostępne są obecnie w dwóch wariantach - mechanicznym i elektronicznym.

  • Waga mechaniczna to tradycyjne urządzenie jest coraz bardziej wypierane przez wagi elektroniczne. Jest ono dość proste w budowie. Zazwyczaj składa się z korpusu, w którym znajduje się cały mechanizm oraz tacki lub misy, gdzie wkładamy składniki. Każda taka waga posiada wewnętrznie zamontowany odważnik połączony ze wskazówką. Waga mechaniczna charakteryzuje się jednak stosunkowo dużą niedokładnością pomiaru, która może wynieść nawet 20 g. Jednakże ten typ urządzenia ciekawie prezentuje się w pomieszczeniu. Waga o klasycznym kształcie, wyposażona w duży zegar będzie efektowną dekoracją kuchni w stylu retro albo rustykalnym.
  • Waga elektroniczna - posiada elektroniczny układ wbudowany wewnątrz i zasilany na baterie. W tym przypadku, mechanizm opiera się na płaskim odważniku, którego wskazanie podawane jest na cyfrowym wyświetlaczu. W wagach elektronicznych wykorzystuje się czujnik tensometryczny, dzięki niemu dokładność pomiaru jest bardzo wysoka a granica błędu to jedynie 1 – 2 gramy. Ponieważ wynik pomiaru ukazuje się na wyświetlaczu, odczytanie go jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku wagi mechanicznej. Większość obecnie dostępnych modeli wag elektronicznych ma również wbudowany zegar, który wyświetla godzinę, oraz możliwość przełączania jednostek wagi.

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem wagi kuchennej?

Decydując się na zakupienie nowego urządzenia, należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Oczywiście poza parametrami technicznymi wygląd i design jest równie ważny, natomiast jest kilka czynników, które powinny przeważyć. Należą do nich:

Obciążenie - dokonując wyboru wagi kuchennej, należy zwrócić szczególną uwagę na parametr, jakim jest maksymalne obciążenie, czyli możliwie największy ciężar jaki urządzenie będzie w stanie zważyć. W zależności od modelu, maksymalne obciążenie wagi kuchennej może wynosić nawet 10 kg. Dlatego przed zakupem, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie służyć urządzenie. Dla przykładu produkty do pieczenia ciasta nie są ciężkie, ale za to surowce do przygotowywania przetworów już tak. Jeśli więc często przygotowujemy przetwory, a waga ma służyć głównie do ważenia warzyw i owoców, jej maksymalne obciążenie powinno wynosić minimum 5 kg. Natomiast w przypadku gdy waga ma służyć wyłącznie do przepisów kulinarnych i drobnych wypieków, można spokojnie kupić urządzenie o maksymalnym obciążeniu 1-2 kg. Warto także zwrócić uwagę, czy waga, którą planujemy nabyć, posiada wskaźnik przekroczenia obciążenia. Bez niego, w przypadku gdy produkt będzie zbyt ciężki by go zważyć, wyświetlacz pokaże wagę maksymalną, przez co wprowadzi nas w błąd.

Dokładność pomiaru - parametr ten jest niezwykle ważny, zwłaszcza w przypadku dań wymagających bardzo skrupulatnego odmierzenia, jak np. ciasta drożdżowego przygotowywanego na bazie suchych drożdży. Jeśli przewidujemy konieczność bardzo precyzyjnego odmierzania składników, zdecydowanie powinniśmy wybrać wagę elektroniczną. Wyposażona bywa ona często w liczne dodatkowe funkcje. Bardzo pomocny okazać się może np, przelicznik jednostek wagowych, który ułatwi przygotowywanie dań z zagranicznych przepisów, gdzie nie zawsze jednostki masy zgadzają się z tymi obowiązującymi w Polsce.

Wyposażenie - przydatnym elementem wyposażenia wagi jest chociażby miska ułatwiająca odmierzenie produktów. Wskazane jest, by była ona zdejmowana, co ułatwi jej mycie i przesypywanie substancji. Mechaniczne wagi kuchenne są zazwyczaj dostępne z wyjmowanym pojemnikiem, do którego należy włożyć produkt. Z kolei, wagi elektroniczne mają często płaską powierzchnię, na której aby zważyć produkty należy położyć jakieś naczynie. W przypadku sypkich produktów, trzeba najpierw odliczyć wagę pojemnika do którego je wsypiemy, a dopiero potem zważyć całość. Taką funkcję nazywamy tarowaniem. W przypadku wagi płaskiej, jest ona niezbędna dla jej funkcjonalności. Oczywiście wagi elektroniczne często są również zaopatrzone w wyjmowane pojemniki, wykonane z plastiku, szkła lub ze stali nierdzewnej. Elektroniczna waga z misą ułatwia ważenie produktów sypkich i odmierzanie pojemności składników płynnych. Waga z misą jest wygodna z wielu względów. Wybór urządzenia z funkcją stopniowego ważenia, pozwoli odmierzenie składników i wymieszanie ciasta w jednej misce. Misę wagi można zdjąć i wygodnie umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Nie ma wówczas ryzyka zabrudzenia wyświetlacza lub zalania mechanizmu elektronicznego podczas mycia.

Kolejną ciekawą funkcją jest wyliczanie zawartości kalorycznej. Urządzenie szacuje, ile kalorii zawiera ważony produkt. Dodatkowo bardziej nowoczesne wagi są w stanie określić zawartość głównych składników odżywczych – białek, tłuszczy, węglowodanów. System ten, to domena wag kuchennych dietetycznych. W postaci kodu zapisane są w nich poszczególne rodzaje produktów. Po wprowadzeniu kodu na wyświetlaczu pojawią się parametry ważonego produktu.

Wagi kuchenne elektroniczne powinny być także zaopatrzone we wskaźnik zużycia baterii, który kontroluje stopień jej naładowania, co zapobiegnie niespodziewanym brakom w zasilaniu sprzętu. Dobrze jest, aby waga posiadała również opcję automatycznego włączenia i wyłączenia po zakończonej pracy.

Wygląd wagi kuchennej - coraz więcej osób pod uwagę bierze wygląd i design urządzeń AGD. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te często stawiane są w kuchni w widocznych miejscach. Dobra waga powinna być zatem precyzyjna, praktyczna ale i estetyczna. Dopasowana do ogólnego wyglądu kuchni i innych urządzeń składających się na wyposażenie pomieszczenia. 

 

Wybór między wagą ze stali nierdzewnej a szklaną

Chcąc mieć wagę na lata, która nie będzie rdzewieć, warto jest wybrać wagę ze stali nierdzewnej. Model ze stali  jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Stal nie odbarwia się i nie pochłania zapachów. Takie wagi świetnie pasują do nowoczesnej kuchni i wyglądaja w niej bardzo efektownie. Jeżeli zaś chodzi o wagi szklane, to elektroniczne wagi ze szkła, są bardzo praktyczne i eleganckie. Ich wadą jest to, że są mniej trwałe od stalowych. Szkło jest jednak łatwe do utrzymania w czystości. Nie chłonie zapachów i nie odbarwia się. Niestety, przy używaniu szklanego urządzenia, trzeba uważać, aby na zimną taflę nie postawić niczego bardzo gorącego, gdyż może ono pęknąć.