Termometr to narzędzie niezbędne w każdym domu. To dzięki niemu możemy się dowiedzieć, że jesteśmy chorzy nawet, gdy nie występują specjalne objawy. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci i niemowląt. Panie zaś dzięki termometrowi mogą rozpoznać moment owulacji, gdy chcą zostać mamami. W aptekach i sklepach medycznych można kupić różnego rodzaju termometry elektroniczne. Jaki rodzaj termometru elektronicznego najlepiej kupić?

Termometr elektroniczny a rtęciowy

Termometry rtęciowe były bardzo cenione przez użytkowników. Choć pomiar trwał dłuższy czas, był dokładny. Dodatkowo termometry te można było używać do pomiarów na różne sposoby – zarówno pod pachą, jak i w odbycie czy w ustach. Od 2009 roku nie są jednak już produkowane i sprzedawane. Na świecie dąży się do eliminacji produktów zawierających rtęć, która jest metalem trującym, niebezpiecznym zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Ponadto szklane termometry rtęciowe były łatwe do rozbicia, a rtęć, która po stłuczeniu wydostawała się z termometru, trudna do usunięcia.

Nawet przez kilka miesięcy mogła pozostawać w miejscu rozbicia termometru, niezależnie czy była to gładka podłoga, czy materiał, a jej opary były bardzo szkodliwe. Termometry elektroniczne, które zastąpiły rtęciowe, mają szereg zalet, ale mimo to nie są tak pozytywnie oceniane jak tamte. Owszem, pomiar jest bardzo krótki, co jest ważne w przypadku szczególnie dzieci, a termometry nie wymagają specjalnie dezynfekcji po każdym użyciu, ale jest wiele czynników, które mogą zakłócać pomiar i wypaczać wynik. Pierwszym z nich jest nieprawidłowe użytkowanie, niezgodne z instrukcją. Należy się z nią zapoznać przed użyciem i pamiętać o tym, by nie wykonywać pomiarów jedne, po drugich, wykonywać je i przechowywać termometr w odpowiednich warunkach, w odpowiedni sposób wykonywać pomiary termometrami bezdotykowymi, a także nie porównywać pomiarów z różnych części ciała, bo mogą się różnić. Niestety trzeba też pamiętać, że pomiar może być zakłócony przez słabą już baterię, którą trzeba wymieniać, gdy się rozładuje. Elektroniczne termometry są równie dobre, jak rtęciowe, pod warunkiem użytkowania ich zgodnie z instrukcją.

termometr elektryczny

Rodzaje termometrów elektronicznych

Przede wszystkim termometry dzielimy na dotykowe i bezdotykowe. Oczywiście istnieją także rodzaje termometrów przeznaczone do konkretnych części ciała czy stworzone z myślą o niemowlętach i małych dzieciach.

Najlepszym wyborem dla osoby dorosłej wydaje się klasyczny elektroniczny termometr, który wkłada się pod pachę lub do odbytu. Jest najtańszy spośród wszystkich termometrów. Może posiadać podświetlany wyświetlacz, dzięki czemu można wykonywać pomiary w ciemności, a także pamięć, która pozwala na zapisanie nawet wielu pomiarów.

Oprócz tego klasycznego modelu termometru, przeznaczonego zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, istnieją jeszcze trzy inne rodzaje termometrów, przeznaczone szczególnie dla dzieci i niemowląt. Pierwszy z nich, to termometr bezdotykowy, działający na podczerwień, który wystarczy zbliżyć do czoła lub skroni. Pomiar trwa 1-2 sekundy. Termometr ten może być wykorzystywany nie tylko do pomiaru ciała, ale również wody czy powietrza. Jego wadą, jedyną, jest wysoka cena, która sięga nawet 120 złotych. Ten typ termometru nadaje się idealnie dla dzieci i niemowląt, dla których pomiar tradycyjnym termometrem w odbycie nie należy do przyjemnych, a poza tym takim dzieciom trudno uleżeć bez ruchu.

Podobnie dobry dla dzieci jest także termometr do ucha, działający również na podczerwień. Wystarczy założyć specjalną końcówkę, dostosowaną do wielkości otworu ucha i włożyć ją do ucha na 1-4 sekundy. Tego typu termometry wykorzystywane są również w szpitalach do rutynowych, masowych pomiarów temperatury u pacjentów. Termometry douszne podobnie jak bezdotykowe mają wysoką cenę (około 100 złotych).

Natomiast specjalnie z myślą o niemowlętach stworzone zostały termometry w kształcie smoczków. Temperaturę można mierzyć również w ustach, stąd taki właśnie pomysł dla maluchów, które uwielbiają ssać smoczki. Różnica pomiędzy tradycyjnymi termometrami jest taka, że pomiar trwa dłużej. Dziecko musi ssać taki smoczek przez około 5 minut, ale nie powinno być to problemem. Wadą tego termometru jest trudność pomiaru, gdy dziecko jest niespokojne i płacze, a także konieczność utrzymania go w czystości, a więc dezynfekcji po każdym użyciu. Ponadto są to niestety termometry jednorazowe, w których nie można wymienić baterii. Kiedy bateria się wyczerpie, trzeba kupić nowy.

 

Jaki termometr najlepiej wybrać?

Wybór rodzaju termometru będzie zależał przede wszystkim od naszych potrzeb. Warto wziąć pod uwagę liczbę domowników, a także obecność w domu dzieci. W przypadku większej liczby domowników najlepiej wybrać termometr bezdotykowy, którym szybko i sprawnie zmierzą temperaturę wszyscy.

W takim gronie bowiem bardzo łatwo o to, by wszyscy zarazili się chorobą od jednego. Jeśli w domu pojawia się dziecko, to należy rozważyć zakup osobnego termometru dla niego, nawet jeśli w domu jest już klasyczny termometr. Te bezdotykowe lub smoczkowe umożliwią pomiar temperatury u dziecka w szybki i prosty sposób niewymagający od malucha leżenia bez ruchu i nie powodujący dyskomfortu.

Sklep medyczny Kredos poleca różnorodne rodzaje termometrów i do szpitali i na użytek własny.