Elektrokardiograf ASPEL AsCARD Grey v.07.305 jako pierwszy na polskim rynku działa w standardzie HL7. W artykule poruszamy kwestie jego zalet, najważniejszych funkcji i możliwości.

Dzięki łączności z Internetem, siecią LAN lub Wi-Fi elektrokardiograf ASPEL AsCARD Grey, może przesyłać dane do dowolnego miejsca, jeśli zachodzi konieczność interpretacji zapisu przez specjalistę, którego nie ma w pobliżu lub pacjent przebywa w strefie skażonej. Daje też możliwość zdalnego zlecenia przez lekarza badania EKG i wyświetlenia wyniku w gabinecie lekarskim. Korzystanie z aparatu ułatwia też m.in. tryb AUTO, dzięki któremu osoby niespecjalizujące się w kardiologii mogą błyskawicznie przeprowadzić badanie EKG i uzyskać automatyczną interpretację zapisu.

Najważniejsze funkcje i możliwości aparatu

Aparat EKG AsCARD Grey v.07.305 to 12-kanałowy aparat do EKG klasy premium. Posiada następujące tryby zapisu badania: AUTO, MANUAL, SPIRO, automatyczne do schowka, AUTOMANUAL i LONG. Długość zapisu badania automatycznego można ustalać w przedziale od 6 do 30 sekund.

Do cech wyróżniających Aspel EKG AsCARD Grey v.07.305 należą: tryb LONG: zapis 1-15 minut (wydruk: 1-3 odprowadzeń), zapis wsteczny EKG (1-30 sekund), wydruk dodatkowych odprowadzeń rytmów (3x4 + 1, 3x4 + 2, 3x4 + 3, 4x3 + 1, 4x3 + 2, 4x3 + 3, 6x2 + 1, 6x2 + 2, 6x2 + 3), dodatkowe prędkości przesuwu taśmy (6,25 mm/s, 12,5 mm/s). 

Niezależnie od zapisu czynności elektrycznej serca elektrokardiograf zapewnia ciągły pomiar częstości akcji serca (HR) i prezentuje ją na wyświetlaczu.

Elektrokardiograf posiada filtr dolnoprzepustowy eliminujący zarówno zakłócenia sieciowe (do wyboru filtry: 50 Hz, 60 Hz), jak i te pochodzenia mięśniowego (25 Hz, 35 Hz, 45 Hz) czy wywołane wpływem pływającej izolinii (0,15 Hz, 0,45 Hz, 0,75 Hz, 1,5 Hz).

Przy użyciu specjalnych elektrod za pomocą aparatu EKG Aspel AsCARD Grey można wykonywać badanie EKG na otwartym sercu. Dodatkowo elektrokardiograf jest wyposażony w zabezpieczenie przed impulsem defibrylującym.

Dzięki możliwości przewożenia na kompatybilnym z aparatem wózku i zasilaniu akumulatorowym aparat ASPEL AsCARD Grey v.07.305 służy jako przenośny aparat EKG. Na w pełni naładowanym akumulatorze można wykonać do 130 badań EKG (przy trybie 6-sekundowym). Jak wspomniano, aparat można zabrać np. do sali pacjenta „bez asysty” drukarki. Połączenie Wi-Fi zapewnia bezprzewodową łączność z dowolną drukarką w sieci szpitalnej.

Z kolei użycie przystawki spirometrycznej umożliwia wykonanie przesiewowego badania spirometrycznego lub EKG wysiłkowego. W tym celu należy podłączyć przystawkę do aparatu EKG w miejsce kabla pacjenta, a następnie przełączyć aparat na tryb pracy SPIROMETRU, posługując się klawiszami funkcyjnymi. Kiedy pacjent wykona wydech, aparat po kilku sekundach automatycznie rozpocznie zapis.

Czułość (cecha) można ustawić na: 2,5; 5; 10 lub 20 mm/mV. Częstotliwość próbkowania wynosi XXXX na kanał przy 12-bitowej rozdzielczości wewnętrznego przetwornika systemu detekcji EKG (A/C).

 

Zlecanie badań elektrokardiograficznych w standardzie HL7 i DICOM

Lekarz zleca badanie EKG  w programie komputerowym na swoim komputerze, zaś pielęgniarka w gabinecie zabiegowym widzi to zlecenie na wyświetlaczu aparatu EKG dzięki połączeniu we wspólną sieć z serwerem i konfiguracji protokołu wymiany informacji medycznych HL7. Pielęgniarka otrzymuje informacje o lekarzu zlecającym i o pacjencie, którego dotyczy badanie (imię i nazwisko, PESEL). Aby rozpocząć badanie, naciska przycisk „wykonaj”. Po badaniu wynik automatycznie wraca do lekarza zlecającego. Dzięki temu lekarz otrzymuje zapis EKG pacjenta natychmiast i może go obejrzeć (i wydrukować) w swoim gabinecie, bez konieczności przechodzenia do sali chorych.

Standard HL7 (Health Level 7) służy do wymiany i integracji medycznych danych tekstowych w formie elektronicznej i do zarządzania nimi. Korzystanie z niego nie wymaga specjalistycznego oprogramowania – wręcz przeciwnie, z założenia jest to system uniwersalny, którego implementacja nie wiąże się z nakładami finansowymi dla placówek zdrowotnych. Standard daje dostęp do informacji na temat zlecanych danemu pacjentowi usług medycznych, przepisanych  leków, kosztów leczenia, zaleceń itp.

Z kolei standard DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) służy do przesyłania danych graficznych (m.in. zapisu EKG). Każdy plik przesyłany w tym standardzie zawiera obraz, dane na jego temat (takie jak typ), dane pacjenta i informacje o badaniu.

 

Nieograniczona łączność ze światem

Dzięki komunikacji z siecią LAN lub Wi-Fi aparat do EKG Grey v.07.305 współpracuje z dowolnymi urządzeniami w sieci szpitalnej. Co to oznacza w praktyce? Poza możliwością zlecenia badania z dala od strefy skażenia daje to dużą oszczędność czasu – często bowiem badania wykonuje się w salach położonych na innym piętrze czy w innym skrzydle niż gabinet kardiologiczny.

Jeśli natomiast zachodzi potrzeba przemieszczenia elektrokardiografu np. z jednej sali do drugiej, wystarczy użyć wózka, zaś dzięki możliwości połączenia poprzez Wi-Fi z drukarką elektrokardiograf nie wymaga wożenia drukarki (jeśli chcemy  uzyskać wydruk w formacie A4, nie drukować na papierze termicznym). Jest to więc w pełni przenośny elektrokardiograf.

Niezwykle ważna jest także możliwość wykonania badania EKG przez ratownika medycznego w drodze do szpitala – w karetce czy w helikopterze. Dzięki niej SOR ma czas, aby przygotować się na przyjęcie chorego. Pozwala na to łączność przez Internet.

Jeśli zachodzi potrzeba wykorzystania tradycyjnego połączenia z urządzeniami zewnętrznymi, trzy porty USB pozwalają na równoczesną komunikację z komputerem osobistym, drukarką zewnętrzną i PenDrivem. Oczywiście, niezależnie od tego można korzystać z łączności  poprzez Internet, Wi-Fi lub sieć LAN (poprzez port Ethernet).

Aparat oferuje też możliwość współpracy z oprogramowaniem służącym do zarządzania badaniami EKG (CardioTEKA).

 

Przesyłanie i archiwizacja danych

Wbudowana baza danych pozwala na archiwizowanie do 1000 badań. Przechowywane są dane pacjentów oraz ich badania EKG wraz z opisem.

Z aparatu do EKG Grey v.07.305 można wysłać pełną dokumentację medyczną na serwer w placówkach medycznych, można też wysyłać wybrane dane, np. badanie EKG, na dowolną skrzynkę odbiorczą e-mail lub inny aparat EKG. Co istotne – dane medyczne można przesłać bezpośrednio z elektrokardiogafu, bez konieczności wcześniejszego zgrywania ich na USB i przenoszenia do komputera.

 

Wygoda użytkowania

Aparat Ekg Aspel AsCard Grey v.07.305 posiada duży, 7" wyświetlacz graficzny z panelem dotykowym, który można obsługiwać nawet w rękawiczce . Pod nim znajduje się klawiatura alfanumeryczna z klawiszami funkcyjnymi. Na wypadek gdyby klawiatura odmówiła współpracy, wszystkie jej funkcje są dostępne w wygodnym menu dotykowym  na wyświetlaczu. Dużą zaletą elektrokardiografu jest czytelne menu, w którym nie sposób się zgubić, i możliwość wywołania go w każdym momencie.

W zależności od preferencji, można łatwo skonfigurować ustawienia aparatu oraz panelu sterowania. Spersonalizować można również wygląd i kompozycję wyświetlacza.

 

Wymarzony aparat do EKG nie tylko dla profesjonalistów

O popularności tego aparatu do EKG świadczy nie tylko jego doskonała komunikacja i kompatybilność z innymi urządzeniami, ale i możliwość wykonania badania za pomocą jednego przycisku – AUTO. Po wykonaniu badania aparat EKG sam wykona jego analizę i interpretację. Wynik badania dostosuje do wieku i płci pacjenta. Na koniec badanie można zapisać w pamięci urządzenia (i ewentualnie wysłać w mailu do lekarza kardiologa) lub na PenDrivie.

Tryb automatyczny to rozwiązanie szczególnie przydatne dla osób o specjalizacji innej niż kardiologiczna, a także dla tych, którzy w ogóle nie posiadają wykształcenia medycznego. Często bowiem zachodzi konieczność częstego monitorowania czynności serca poza szpitalem, np. w hospicjum czy w domu opieki. Dodatkowym ułatwieniem dla operatora jest automatyczna sygnalizacja niewłaściwego przylegania bądź całkowitego odpięcia poszczególnych elektrod, oddzielna dla każdego kanału, a także detekcja stymulatora serca.

 

Drukowanie wyników badań

Elektrokardiograf umożliwia wydruk zapisu badania:

  • na papierze termicznym o szerokości 112 mm na wbudowanej drukarce (proste zakładanie papieru – easy load)
  • na drukarce zewnętrznej w formacie A4 – drukarkę można podłączyć kablem przez port USB lub poprzez sieć Wi-Fi lub LAN (jeśli jest dostępna w lokalnej sieci). Dzięki temu wydruk może trafić wprost do gabinetu lekarskiego lub do punktu pielęgniarskiego.

Drukowanie odbywa się w trybie 1, 3, 6 lub 12 przebiegów EKG. Można drukować wybraną grupę:
- 3 kanały w układzie standardowym - (I-II-III, aVR-aVL-aVF, V1-V2-V3, V4-V5-V6)
- 3 kanały w układzie Cabrera (aVL-I-aVR, II-aVF-III, V1-V2-V3, V4-V5-V6)
- 6 kanałów w układzie standardowym - (I-II-III-aVR-aVL-aVF, V1-V2-V3-V4-V5-V6)
- 6 kanałów w układzie Cabrera (aVL-I-aVR-II-aVF-III, V1-V2-V3-V4-V5-V6)
- 12 kanałów w układzie standardowym - (I-II-III-aVR-aVL-aVF-V1-V2-V3-V4-V5-V6)
- 12 kanałów w układzie Cabrera (aVL-I-aVR-II-aVF-III-V1-V2-V3-V4-V5-V6)

Dodatkowo pielęgniarka w każdym momencie może zatrzymać badanie, zmienić jego parametry (np. odprowadzenia kończynowe zamiast przedsercowych) i dokończyć wydruk EKG.

 

Parametry techniczne

  • Zasilanie sieciowo-akumulatorowe
  • Sygnalizacja stanu naładowania akumulatora
  • Wymiary (D x S x W): 258 x 199 x 50 mm
  • Waga < 1,3 kg

 

Standardowe wyposażenie

  • Aparat EKG ASPEL Grey v.07.305
  • Kabel EKG KEKG 30 (07-110-0002)
  • Elektrody przyssawkowe EPP (07-110-0011)
  • Elektrody kończynowe klipsowe EKK  (07-110-0013)
  • Żel EKG 250g (07-110-0022)
  • Papier EKG RA4 – 1 rolka (07-110-0093)
  • Kabel ethernetowy
  • Kabel zasilający

 

Opcjonalne wyposażenie

  • Walizka na sprzęt medyczny WMB5 v.001 (07-110-0069)
  • Wózek WB5 v.001 (07-110-0026)
  • CardioTEKA - oprogramowanie v.001 (07-101-0010)
  • Wózek ASPEL W30W

 

Gwarancja

  • 24 miesiące.

 

Sklep medyczny Kredos posiada w swojej ofercie różnorodne propozycje aparatów EKG, w tym właśnie ten model, dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie.